Ulos-Ut-Out 2020 -ohjelma

Tältä sivulta löydät koko ohjelmalistauksen aikataulun mukaisessa järjestyksessä. Ohjelmaehdotukset kerättiin avoimessa ohjelmahaussa 2018-2019. Jos jätit ehdotuksen, etkä ole saanut sähköpostia, ota yhteyttä: info@ulos2020.fi

Vinkki: Käytä selaimesi hakutoimintoa löytääksesi etsimäsi ohjelman listauksesta. (Löydät hakutoiminnon esimerkiksi näppäinyhdistelmällä ctrl +f)

Ohjelmien tarkemmat kuvaukset:

Ohjelmantekijä: Tarkista ohjelmasi tiedot ja jätä tarvittaessa korjauspyyntösi ensisijaisesti muutoslomakkeella (tai info@ulos2020.fi). Myös järjestäjät saattavat pyytää vielä täydennyksiä ja tarkennuksia joihinkin ohjelmiin. >Lisätietoja ohjelmantekijöille.

TI / TIS / TUE 15:00-16:30

Keynote (FI): Wild pedagogies (Sean Blenkinsop)

TI / TIS / TUE 17:00-18:30 (A)

Puheenvuorot I: Luonto ja taide oppimisympäristönä (Eemeli Hakoköngäs, Paavo Heinonen, Tuija Oikarinen & Suvi Jonna Martikainen, LUODE-hanke)
Puheenvuorot II: Veden valtakunnassa tapahtuu (Viliina Evokari & CO, Freshabit LIFE IP -hanke)
Pyöreä pöytä: Muutokseen tarvitaan johdon tuki #305
Short workshop (1,5h): #175 Let’s talk care of our land – Erasmus project (Eyglo Fridriksdottir, Matthildur Hannesdottir &Gudrun Anna Gunnarsdottir, Sæmundarskoli)
Short workshop (1,5h): #172 Mobile learning in the kingdom of water (Essi Aarnio-Linnanvuori, WWF Suomi &Freshabit LIFE IP)

Lyhyt työpaja (1,5h): #107 Entäs jos? Eller om? (Charlotta Hagman, Ammattiopisto Livia)
Lyhyt työpaja (1,5h): #110 Jääkauden jäljillä (Lotta Palomäki, Lahden kaupunki)
Lyhyt työpaja (1,5h): #111 Kansalaishavainnointi ympäristökasvatuksessa (Malva Green, Luonto-Liitto)
Lyhyt työpaja (1,5h): #118 Kiertotaloutta koulun pihalla (Marjo Myllyniemi, HSY)
Lyhyt työpaja (1,5h): #127 Metsämörri esiopetuksessa (Anna Anttonen, Suomen Latu Ry)
Lyhyt työpaja (1,5h): #128 Metsäsuhteen vahvistaminen ja nuorten yhteiskunnallisen osallisuuden edistäminen (Katja Lähtinen, Luonnonvarakeskus)
Lyhyt työpaja (1,5h): #131 My2050 – elämyspeli ilmastonmuutoksesta (Elina Harju,Visia GameFactory)
Lyhyt työpaja (1,5h): #136 Palloässät – päiväkotien sankarit (Leena Nukari, Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskus Oy)
Lyhyt työpaja (1,5h): #138 Koulupuutarhaklinikka (Pinja Sipari, puutarhakasvattaja)
Lyhyt työpaja (1,5h): #140 Villi luonto lautasella (Sanna Koskinen, WWF Finland)
Lyhyt työpaja (1,5h): #146 Tutkiva oppiminen kestävän kehityksen kasvatuksessa (Riikka Paloniemi, Suomen ympäristökeskus)
Lyhyt työpaja (1,5h): #148 Ulkona oppiminen taidekasvatuksen keinoin (Jenni Perttu, Luontopainotteinen taidekasvattaja)
Lyhyt työpaja (1,5h): #150 Ulko-opetusvinkkejä 5-6-luokille (Laura Palander, Suomen ympäristöopisto SYKLI)
Lyhyt työpaja (1,5h): #162 Uutta biotalousopetukseen yläkouluissa ja lukioissa (Niina Mäntyniemi, Maaseutuammattiin ry)
Pitkä työpaja (Lue lisätietoja kestosta kuvauksesta!): #210 Kutsien kansa ja ajanuhraamisen perinne (Elsa Hulkkonen, keraamikko, opettaja)
Non-stop #406 Haaksirikko-saari / Skeppsbrott ö / Shipwreck island
Minimessut, omat retket ja seikkailut

KE / ONS / WED 9:00-10:30 (B1)

Puheenvuorot III: Muuttuva koulumaailma (Niina Mykrä, Erkka Laininen, Sanni Virtanen, Tero Lämsä)
Puheenvuorot IV: Hyvinvointia luonnossa seikkaillen (Niina Hakala, Miia Riihimäki & Kaisa Pietilä, Heini Kaasalainen, Arto Tiihonen)
Pyöreä pöytä: Veden valtakunnan puolustajat #304
Short workshop (1,5h): #174 Community, Culture, and Colonization (Sean Blenkinsop, Simon Fraser University)
Lyhyt työpaja (1,5h): #102 Biodiversitet i skogen genom spel och naturundersökningar (Pia Bäckman, Natur och Miljö)
Lyhyt työpaja (1,5h): #125 Metsien kestävä käyttö pelastaa maailman (Piritta Marttila, Metsähallitus)
Lyhyt työpaja (1,5h): #159 Metsien lentävä rukkanen – liito-orava tutuksi (Leena Rinta-Runsala, Kuopion luonnontieteellinen museo)
Lyhyt työpaja (1,5h): #134 Oppimisen polku ulkoluokassa (Mari Parikka-Nihti & Kai Nihti, Kelo-concept tmi)
Lyhyt työpaja (1,5h): #144 Turvallisuuden parantaminen tarkistuslistan avulla retkeilyssä (Jussi Muittari, Humak)
Non-stop #406 Haaksirikko-saari / Skeppsbrott ö / Shipwreck island
Minimessut, omat retket ja seikkailut

KE / ONS / WED 9:00-12:00 (B2)

Pitkä työpaja (3h): #202 Me metsässä – seikkailukasvatuksellista ryhmän hallintaa ja työhyvinvointia varhaiskasvatuksessa ja perusopetuksessa (Taru Lindgren, Suomen Ympäristöopisto SYKLI)

Pitkä työpaja (3h): #203 Evoluutiopajat, Evolution in Action -workshops (Tiina Hirvonen & Carita Lindstedt-Kareksela, Evoluutiopajat / Evolution in Action)
Pitkä työpaja (3h): #204 Free Adventure playground -toiminta (Heikki Ojala, Suomen Setlementtiliitto ry)
Pitkä työpaja (3h): #205 Kestävää draamaa (Niina Heikkilä, draamakasvattaja)
Pitkä työpaja (3h): #206 Ilmastonmuutos minussa -luovan kirjoittamisen työpaja (Henna Laininen, Taideyliopiston Kuvataideakatemia)
Pitkä työpaja (3h): #207 Toiminnallista ilmastokasvatusta (Virpi Jussila, Suomen Ympäristöopisto SYKLI)
Pitkä työpaja (3h): #211 Leväperäistä kemiaa (Marianne Saviaho, Harakan luontokeskus/Helsingin kaupunki)
Pitkä työpaja (3h): #212 Me aarteenvartijat – luonnon monimuotoisuus opetuksessa (Sinikka Kunttu, Ympäristökasvatusjärjestö FEE Suomi)
Pitkä työpaja (3h): #213 Luonnonyrttien monipuolinen käyttö (Anni Inkeri Korhonen, Majatalo Puukarin Pysäkki)
Pitkä työpaja (3h): #215 Majaa rakentamaan (Mervi Eskelinen, Arkkitehtuuri- ja ympäristökulttuurikoulu Lastu ry)
Pitkä työpaja (3h): #216 Metsäkylpy (Saija Taivalmäki, JoogaTaival)
Pitkä työpaja (3h): #217 Metsäsuhdekävely – monta suhdetta metsään (Sirpa Kärkkäinen, Suomen Metsäyhdistys)
Pitkä työpaja (3h): #222 Toivoa ja toimintaa -työpajamalliin tutustuminen (Pinja Sipari, Biologian ja maantieteen opettajien liitto BMOL ry)
Pitkä työpaja (3h): #228 Toivon retkikunta (Silja Sarkkinen, Suomen ympäristöopisto SYKLI)
Pitkä työpaja (3h): #230 Metsä Escape (Jussi Tomberg & Arto Niva, Oulun kaupungin sivistys ja kulttuuripalvelut)

KE / ONS / WED 10:45-12:15 (C)

Puheenvuorot V: Muuttuvat oppimisympäristöt (Kaisa Halme, Anne Siltavirta, Annakaisa Partanen, Palomäki)
Elokuva / Movie: Vedenneito / Maiden of the lake
Pyöreä pöytä: Tutkiva oppiminen kestävän kehityksen kasvatuksessa #310
Pyöreä pöytä: Yhteisöllistä, elämyksellistä oppimista nuorisotyön ja koulun yhteistyönä #306
Short Workshop (1,5h): #130 Mindscape + Landscape = Learnscape (Anders Szczepanski, Linköping University)
Kort workshop (1,5 h): #173 Naturparkour (Eva-Lotta Backman, Finlands Svenska Idrott)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #126 Metsämatematiikkaa Varga-Neményi-menetelmällä alakoulussa (Anniina Hakkarainen, Varga-Neményi ry)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #177 Taistelu, pako vai turva?- Onnistuneen elämyksen aineksia neurofysiologian näkökulmasta (Jonna Södervall, Mindventure Oy)

Lyhyt työpaja (1,5 h): #168 Tarinoita ilmastoahdistuksesta, epätoivosta ja toivosta – tarinateatteri ilmastokasvattajan työkalupakissa (Anna Lehtonen & Tanja Parantainen, Tarinateatteri Heräämö & Tarinateatteri Raakku) *HUOM! Suositus: valitse myös paja 169, Työpajat E*
Lyhyt työpaja (1,5 h): #171 Metsäreppu käytössäsi (Meri Elonheimo, ympäristökasvattaja ja -kouluttaja)
Non-stop #406 Haaksirikko-saari / Skeppsbrott ö / Shipwreck island
Minimessut, omat retket ja seikkailut

KE / ONS / WED 14:00-15:30

Keynote (FI): Ilmastokasvatus (E Aarnio-Linnanvuori, I Ratinen & S Tolppanen) + Tulevaisuus (Nina Pulkkis)
Lectures VI (EN): OUTdoor learning (Anders Szczepanski & Gaye Amus)
Föreläsningar VII (SV): Urtomhus pedagogik (A-C Henriksson & Annika Olsen-Nyberg)
Lyhyt työpaja (luentomuotoinen): Seikkailukasvatuksen perusteet #141 (Kai Lehtonen)

KE / ONS / WED 15:45-17:15 (D1)

Puheenvuorot VIII: Ulos luontoon! (Riikka Puhakka, Jenni Tuokko, Toni Beckman & Arja Kaasinen)
Puheenvuorot IX: Metsään! (Markus Melin, Piritta Marttila & Katja Lähtinen)
Pyöreä pöytä: Keke-kasvatuksen esteet ja käytännön ratkaisut koulussa #302
Kort workshop (1,5 h): #165 En djupdykning i sötvatten 1 – fältundersökningar och artmångfald (Natur och Miljö rf & Freshabit LIFE IP)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #167 Ympäristökasvatus ryhmäyttävissä, seikkailupedagogisissa harjoitteissa (Jenni Jelkänen, Helsingin kaupunki, Nuorisopalvelut, Ympäristötoiminnan nuorisotyöyksikkö)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #137 Pedagogiset pihapelit ulko-opetuksessa (Ulla Myllyniemi & Virpi Jussila, Ulko-opet ry)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #151 Pilke Pöllön Pieni Pelasta Planeettamme Paja=PPPPPP (Hannu Helander, Pilke Päiväkodit, Tiedepäiväkoti Loiste)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #160 Ilmastoahdistusta pakoon mahdollisuuksien metsään (Reetta Pilhjerta ja Ansa Jokiranta, Metsäteollisuus ry)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #152 Yhdessä kohti kestävämpää tulevaisuutta – tee sitoumus2050 (Riitta Pulkkinen, Espoon kaupunki/Ympäristökeskus/Villa Elfvikin luontotalo)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #133 Ohjaajuus seikkailutoiminnassa perhetyön näkökulmasta (Valtteri Liimula, sosionomi AMK & Pekka Lyytinen, psykologi, perheterapeutti)
Non-stop #406 Haaksirikko-saari / Skeppsbrott ö / Shipwreck island
Minimessut, omat retket ja seikkailut

KE / ONS / WED 15:45-1845 (D2)

Long workshop (3 h): #227 Mediating outdoor experiences (Dag S Roland, Institute of Film and Animation at Volda University College in Norway)
Pitkä työpaja (3 h): #208 Kirjasto kestävän kehityksen ja tulevaisuuslukutaidon opetuksen tukena (Ulla Pötsönen)
Pitkä työpaja (3 h): #209 Kompassi-työpaja: Pieni pysähdys polullasi (Anna Heikkinen)
Pitkä työpaja (3 h): #214 Maiseman tuntu minussa (Riikka Viinikanoja, Arkkitehtuuri- ja ympäristökulttuurikoulu Lastu ry)
Pitkä työpaja (3 h): #218 Osallistava teatteri ja draama ympäristökasvatuksessa (Elsa Lankinen, Vaara esittävän taiteen kollektiivi)
Pitkä työpaja (3 h): #220 Työhyvinvointi ja tunteet (Kaisa Pietilä, Outward Bound Finland ry & Suomen Nuorisokeskusyhdistys ry)
Pitkä työpaja (3 h): #221 Vahvistavia kokemuksia ja pieniä seikkailuja Kokemukset käsitteinä ja elettyinä, tuettuina ja arvioituina (Arto Tiihonen, Outward Bound Finland ry)
Pitkä työpaja (3 h): #224 Kivispiraaleja historiassa (Milla Tuormaa, Kiertävä luontokoulu Naakka)
Pitkä työpaja (3 h): #225 Lähiympäristön aarteita (Jaana Hiltunen, Arkkitehtuuri- Ja ympäristökulttuurikoulu Lastu ry)
Pitkä työpaja (3 h): #226 Ympäröivä luonto OPS:n laaja-alaisiin taitoihin opastamassa Olipa kerran… (Laila Finska-Linna, Raahen kaupunki, opetustoimi)
Pitkä työpaja (3 h): #229 Biisipaja metsässä (Tuuli & Meri Wallenius,Taideyliopiston Sibelius-Akatemia, Seinäjoki, LUODE-hanke)
Pitkä työpaja (3 h): #407 Hyvinvointia metsästä Kohtavaaran luonto- ja historiapolulla (Kyllikki Tiensuu)
Ikolan musoalueen työpajat (3 h): #105 & #114 Elämyksellinen museokierros & Kehorummutus ja kansanmusiikkia (Marjaana Antikainen, Ikolan museo & Anni Inkeri Korhonen, Majatalo Puukarin Pysäkki)

KE / ONS / WED 17:30-19:00 (E)

Elokuva: Arvokas metsämme
Pyöreä pöytä: Säännöllinen ulko-opetus työvälineenä koulumaailmassa #314
Pyöreä pöytä: Tutkijat ulos kammioistaan! #309
Lyhyt työpaja (1,5 h): #154 Tee itse vesitutkimusvälineet (WWF Suomi & Freshabit LIFE IP)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #129 Mindful or mind full? Närvaroträning med naturen till hjälp (Ulrika Fellman, Villa Elba)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #155 TietoTaitoToiminta – LuontoSkaba (Katja Vikla, Vanhamäen Hyvinvointikeskus)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #164 Suuntamysteeri-työpajassa opit luomaan oman toiminnallisen pelin luontoon! (Elli Keisteri-Sipilä, LUODE-hanke)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #169 Tarinateatteriesitys ilmastonmuutoksesta, muutoksen haasteista ja mahdollisuuksista (Tarinateatteri Heräämö & Tarinateatteri Raakku Ohjaus: Anna Lehtonen ja Tanja Parantainen)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #139 Siisti rantaretki (Eeva Puustjärvi, SATAKOLKYT-hanke)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #166 Leirikoulu sosiaalisena vahvistajana ja yhteisöllisyyden rakentajana (Sanna Järvensivu, Nuorisokeskus Marttinen / Seikkailukasvatusverkosto)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #409 Rastipolkujen monet mahdollisuudet (Sanna Keinänen, fysioterapeutti)
Non-stop #406 Haaksirikko-saari / Skeppsbrott ö / Shipwreck island
Minimessut, omat retket ja seikkailut

TO / TOR / THU 8:00-9:30 (F)

Pyöreä pöytä: Muutoksen suuntaaminen tehdään yhdessä #312
Pyöreä pöytä: Reflektointi- ja ryhmäytysharjoitusten ideariihi #308
Short Workshop (1,5 h): #176 Outdoor teaching in Iceland (Heida Drofn Bjarnadottir, Halla Karlsdottir & Tinna Astrun Gretarsdottir,
Sæmundarskoli)
Kort Workshop (1,5 h): #117 Kieliseikkailu – utefinska för svenskspråkiga elever (Markku Hukari, Ungdomscentra Villa Elba / Karleby naturskola)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #101 Apuvälineet ihan pihalla! (Päivi Hakkarainen, Joensuun seudun erilaiset oppijat ry)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #103 Climate Agreement of Schools 2019-2025
Melina Meriläinen, ENO Schoolnet ry

Maailmanlaajuiset koulujen toimet ilmastonmuutoksen ehkäisemiseksi Esittelyä ja terveisiä vuosi sitten pidetystä Maailman koululaisten ilmastokokouksesta
Lyhyt työpaja (1,5 h): #108 Eräkurssi yläkouluun ja lukioon (Seija Jussinniemi & Jannaliina Jussinniemi, Metsähallitus Eräpalvelut)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #115 Kestävyystieteen projektikurssi (Paula Ratava, Oulun kaupunki & Oulun yliopisto)

Lyhyt työpaja (1,5 h): #116 Kestävällä ajattelutavalla muutosta (Stella Aaltonen, NPL-kouluttaja, ympäristökasvattaja)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #119 Kosteikot tutuksi (Heli Suurkuukka, Metsähallitus/ Liminganlahden kosteikkokeskus)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #120 Luonnonkosmetiikka-työpaja (Johanna Ahtinen, Ympäristötoiminnan nuorisotyöyksikkö)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #121 Luonnontuotteita pöytään ja bisnekseen (Jaakko Nippala, Suomen 4H-liitto)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #122 Luontoa toimintaan – Luontoperustaisista menetelmistä tukea oppimiseen ja jaksamiseen (Mervi Angeria, Lapin AMK)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #123 Me ollaan tulevaisuus – tulevaisuuskasvatuksen menetelmiä (Elina Pilke, Metsähallitus/Suomen luontokeskus Haltia)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #124 Mehiläishoito ja pölyttäjät puutarhassa (Eeva-Liisa Korpela, Suomen Mehiläishoitajain Liitto)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #132 Näin metsäjooga parantaa lasten ja nuorten hyvinvointia (Hanna Laukkanen, Jooganohjaaja)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #135 Oppitunti metsässä: Betulasta Pinukseen – puut ja puiden kasvu (Suomen Metsäyhdistys, vetäjä ilmoitetaan myöhemmin)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #143 Tunteet Hukassa- metsäseikkailun työpaja (Reija Koivu, Suomen Latu Ry)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #145 Turvallisuussuunnitelma ja riskianalyysi ohjaajan toiminnan tukena (Kai Lehtonen, Humak)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #147 Ulkoluokka innostaa oppimaan (Aulikki Laine, Suomen ympäristöopisto SYKLI)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #149 Ulko-opetusta vuosiluokille 1 -3 (Ulla Myllyniemi, Suomen ympäristöopisto SYKLI)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #153 Ympäristövastuullisuutta jätetaiteen avulla (Reeta Rönkkö, Maaseudun sivistysliitto & Anssi Huoponen
Itä-Suomen yliopisto)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #158 Minä, sinä, hän – Yhdessä metsässä (Elina Kokko, Suomen leirikouluyhdistys & Eija Pietilä, Suomen nuorisokeskusyhdistys & Elina Pilke, Suomen luontokeskus Haltia)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #161 Ilmastokasvatus, tunteet ja toivo (FEE Suomi, vetäjä ilmoitetaan myöhemmin)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #170 Ihminen valintojen viidakossa – käyttäytymistaloustieteen oivallukset (Satu Jovero, Suomen ympäristöopisto Sykli)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #113 Kaupunkiviljelyä päiväkodissa (Elena Lehtimäki, Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskus)
Lyhyt työpaja (1,5 h): #106 Mobiilioppiminen veden valtakunnassa (Essi Aarnio-Linnanvuori, WWF Suomi, Freshabit LIFE IP)
Non-stop #406 Haaksirikko-saari / Skeppsbrott ö / Shipwreck island
Minimessut, omat retket ja seikkailut

TO / TOR / THU 10:00-11:00

Keynote (FI): Toivo (Panu Pihkala)
Mindscape + Landscape = Learnscape #315
Svenska program (publiceras snart)

Ilta- ja elämysohjelma


Ti / Tis / Tue 20:30

Elokuva / Movie: Vedenneito / Maiden of the lake
Nuotiopiiri: Minun ilmastotaitoni #410
Erätaidot ja käsityöt / Outdoor skills and crafts (Suomen Partiolaiset ja lippukunta Nurmeksen partiolaiset)
Tunnelmointi iltanuotion ääressä / Enjoying campfire

Ti / Tis / Tue 22:30

Kesäyön linturetki: yölaulajat / Bird watching: Voices of summernight birds

Ke / Ons / Wed 05:30

Linturetki / Bird watching
Melonta / Paddling
Kirkkovenesoutu / Church boat rowing

Ke / Ons / Wed 20:30

Elokuva: Arvokas metsämme
Nuotiopiiri: Minun ilmastotaitoni #410
Erätaidot ja käsityöt / Outdoor skills and crafts (Suomen Partiolaiset ja lippukunta Nurmeksen partiolaiset)
Tunnelmointi iltanuotion ääressä / Enjoying campfire

Ke / Ons / Wed 22:30

Kesäyön linturetki: yölaulajat / Bird watching: Voices of summer night birds

To / Tor / Thu 05:30

Linturetki / Bird watching
Melonta / Paddling
Kirkkovenesoutu / Church boat rowing

Tiedot päivitetty 9.9.2019

  1. Puheenvuorot
    Puheenvuoroista koostetaan teemoittain 1,5 h mittaisia kolmen esityksen sarjoja, joissa mahdollistetaan vuoropuhelu muutaman samaa teemaa käsittelevän puhujan sekä osallistujien välille. Puheenvuoroista jätetään tiivistelmä tapahtuman järjestäjille syksyllä 2019. Selaa tästä puheenvuoroja!
  2. Pyöreät pöydät
    Pyöreissä pöydissä etsitään yhteistyössä ratkaisuja toivottuihin muutoksiin: tunnistetaan muutoksen esteitä ja ylitetään niitä. Kerro myös ketä asiantuntijoita toivoisit fasilitoimaasi pöytään? Järjestäjät auttavat mielellään sopivien kokoonpanojen löytämiseksi! Selaa tästä pyöreitä pöytiä!
  3. Pitkät työpajat & Lyhyet työpajat
    Työpajat tarjoavat käytännön työkaluja opetus-, kasvatus- ja nuorisotyöhön. Ne ovat menetelmiltään toiminnallisia ja järjestetään pääsääntöisesti ulkona. Työpajan kesto on joko 1,5h tai 3h. Selaa tästä työpajoja (kahdella eri sivulla): pitkät & lyhyet työpajat.
  4. Muu ohjelma
    Tänne on koottu verkostojen tapaamisia, iltaohjelmanumeroita sekä non-stop -työpajoja. Mikäli et löydä omaa ohjelmaasi muualta, tarkista vielä täältä!

Tapahtuman ALUSTAVA AIKATAULU on täällä!
Yksittäisten ohjelmien sijoittuminen aikatauluun ilmoitetaan myöhemmin.